Moda zdrowie lifestyle

Monstera – pielęgnacja

Monstera to popularna roślina doniczkowa, która cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje dekoracyjne liście. Roślina ta może osiągnąć nawet kilkumetrową wysokość i stanowić ozdobę każdego pomieszczenia. Jednak, aby roślina ta zdrowo rosła i pięknie wyglądała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W tym artykule omówimy, jak odpowiednio zadbać o monsterę.

Odpowiednie warunki do uprawy: Monstera to roślina, która najlepiej rośnie w umiarkowanie jasnym miejscu, jednak nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej, aby roślina była wystawiona na północne okna lub w miejscu zacienionym przez inne rośliny. Roślina wymaga stałej temperatury w przedziale 18-25 stopni Celsjusza, jednak nie powinna być wystawiana na przeciągi.

Podłoże i podlewanie: Monstera najlepiej rośnie w podłożu o lekkiej strukturze, bogatym w próchnicę i dobrze przepuszczalnym. Roślina ta wymaga regularnego podlewania, jednak nie lubi nadmiaru wody. Podlewać należy umiarkowanie, co kilka dni, w lecie częściej niż zimą. Warto pamiętać, że liście monstery lubią być spryskiwane wodą, co zwiększa wilgotność powietrza wokół rośliny.

Nawożenie: Monsterę należy nawozić od wiosny do jesieni, najlepiej co dwa tygodnie. Do nawożenia można użyć specjalnego nawozu dla roślin doniczkowych lub naturalnych nawozów, takich jak wywar z pokrzywy czy odchody zwierząt.

Przesadzanie i cięcie: Monsterę należy przesadzać co 1-2 lata, wiosną lub latem, gdy roślina osiągnie maksymalną wielkość doniczki. Przesadzanie pozwala na wymianę starego podłoża na świeże i uniknięcie nadmiaru składników mineralnych. Warto również regularnie przycinać roślinę, aby zachować jej estetykę i pobudzić jej rozwój.

Choroby i szkodniki: Monstera może być atakowany przez szkodniki, takie jak przędziorki, mszyce czy czerwce. Warto regularnie kontrolować roślinę i w razie potrzeby stosować odpowiednie środki owadobójcze. Roślina może również chorować na grzyby, co skutkuje żółknięciem liści i zwiększonym opadaniem. W takim przypadku warto stosować preparaty grzybobójcze i ograniczyć podlewanie.