Moda zdrowie lifestyle

Jak się robi krochmal?

Krochmal to jeden z tych produktów, które są często stosowane w kuchni, ale nie każdy wie, jak się go właściwie robi. W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak przygotować krochmal w domu.

Krochmal to skrobia, która jest pozyskiwana z różnych rodzajów skrobiowych warzyw, takich jak ziemniaki, kukurydza, ryż i tapioka. Krochmal jest powszechnie stosowany jako zagęszczacz w sosach i zupach oraz jako dodatek do ciast i ciasteczek, aby zapewnić im odpowiednią konsystencję.

Krok 1: Wybierz skrobiową roślinę

Pierwszym krokiem w produkcji krochmalu jest wybór odpowiedniego warzywa. Najczęściej stosowany jest ziemniak, ale można również użyć kukurydzy, ryżu lub tapioki.

Krok 2: Obierz i umyj warzywo

Następnie należy dokładnie umyć i obrać warzywo. W przypadku ziemniaków należy usunąć skórkę, a w przypadku kukurydzy należy usunąć łuski.

Krok 3: Zetrzyj roślinę

Po umyciu i obraniu, warzywo należy zetrzeć na drobnej tarce lub zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Należy pamiętać, że im drobniej zostanie zmielone, tym lepszy będzie ostateczny produkt.

Krok 4: Wymieszaj z wodą

Następnie należy wymieszać starte warzywo z wodą w stosunku 1:2. Należy dokładnie wymieszać skrobię z wodą, aby uzyskać jednolitą konsystencję.

Krok 5: Odstaw na kilka godzin

Następnie należy odstawić mieszankę na kilka godzin. W tym czasie skrobia opadnie na dno, a woda pozostanie na górze.

Krok 6: Odsącz wodę

Po kilku godzinach należy delikatnie odsączyć wodę, tak aby skrobia pozostała na dnie naczynia. Należy pamiętać, aby nie mieszać skrobi, ponieważ może to spowodować utratę jej właściwości zagęszczających.

Krok 7: Wysusz krochmal

Ostatnim krokiem jest wysuszenie krochmalu. Można to zrobić, rozprowadzając krochmal na płaskiej powierzchni i pozostawiając go do całkowitego wyschnięcia. W przypadku większych ilości krochmalu, można użyć suszarki lub piekarnika.